AGENDA
08:00 - 08:55
Rejestracja Uczestników. Networking i powitalny poczęstunek.
08:55 - 09:00
Otwarcie
Tomasz Pawlak, Agile Coach, Scrum Master, Utture
09:00 - 09:20
Zmiana na lepsze
Czy warto iść za potrzebą zmiany, jak się nie bać, jak zaufać sobie i uwierzyć w ukryte możliwości.
Patrycja Piekutowska, Mówczyni motywacyjna
09:20 - 10:00
Moving (your) Scrum Downfield.
We have achieved a lot with Scrum and we should be proud of that. Scrum has been and keeps being adopted around the globe at scales never seen before. The downside of that massive adoption of Scrum is the rise in compliance, convenience, complacency. Regardless of the progress we made, we need to keep looking beyond reality as-is, even if Scrum is the new reality.
Czytaj więcej
1/ Re-imagine your Scrum
2/ Re-organize around Scrum
3/ Humanize your workplace upon Scrum
Czytaj mniej
10:00 - 10:20
Manager i Scrum Master w jednym stali domu – o tym, jak razem pracować na rzecz zespołu.
W prezentacji opowiem o stosowanym w naszej organizacji sposobie działania, według którego Scrum Master i menadżer po partnersku współpracują na rzecz zespołu. Zespołu, którego członkowie są podwładnymi menadżera, a ów menadżer i Scrum Master są równo „umocowani” - mają wspólnego przełożonego. Przyjrzymy się „plusom dodatnim i plusom ujemnym” takiego rozwiązania. Zaprezentuję wskazówki, jak ułożyć taką współpracę i co ona daje w kontekście zespołu.
Robert Skarżycki, Początkujący menadżer z 10-letnim programistycznym stażem programistycznym, Demant
10:20 - 10:40
Agile poza IT – wnioski z kilku pól bitewnych.
W tej prelekcji zgłębimy, jak podejście Agile i ramy postępowania Scrum mogą być z powodzeniem stosowane w projektach poza sektorem IT, takich jak produkcja, HR, marketing, czy obsługa klienta. Na podstawie moich osobistych doświadczeń z różnorodnych przypadków, przedstawię zestaw przemyśleń dotyczących wyzwań adaptacji tych metodyk w nietypowych dla nich środowiskach. Poruszę specyfikę przenoszenia zwinnych podejść do nowych obszarów, zwracając uwagę na różnice, ale i uniwersalne zasady, które pozwalają Agile być skutecznym narzędziem zarządzania projektami.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Zrozumienie kluczowych różnic między stosowaniem Agile w IT, a jego zastosowaniem w innych branżach.
- Wgląd w fundamentalne aspekty sukcesu zwinnego podejścia, takie jak przyrostowość, kultura współpracy, ciągła integracja i dostarczanie (CI/CD), automatyzacja, które mogą być nowością w wielu Organizacjach.
- Konkretne wskazówki i lista kontrolna, które wspomogą zespoły próbujące adaptować Agile do projektów niezwiązanych z IT, będąc jednocześnie uniwersalnym zestawem narzędzi wspierających każdy zespół projektowy.
Czytaj mniej
10:40 - 11:25
Przerwa
Product
Process
Scrum&Agile Toolkit
11:25 - 11:45
Product
Budowanie prawdziwego Ownershipu: Techniki negocjacyjne inspirowane służbami antyterrorystycznym.
W pracy Product Ownerów i Product Managerów często pojawia się potrzeba większej decyzyjności i realnego wpływu na kierunki rozwoju produktu.
Czytaj więcej
W moim wystąpieniu przybliżę, jak można rozszerzyć swoje kompetencje i zwiększyć swoje wpływy, wykorzystując zaawansowane techniki negocjacyjne, które znajdują zastosowanie w działaniach służb antyterrorystycznych. Omówię metody efektywnej komunikacji, budowania zaufania i perswazji, które pomogą uczestnikom przełamać opór i skutecznie działać w interesie produktu.
Czytaj więcej
Czytaj mniej
- Uczestnicy nauczą się, jak efektywnie wykorzystywać techniki negocjacyjne w celu zdobycia większego wpływu na decyzje dotyczące produktu, co jest kluczowe dla prawdziwego Ownershipu.
- Dowiedzą się, jak budować i utrzymywać relacje z kluczowymi interesariuszami, co pozwoli na większą autonomię i efektywność w roli Product Ownera czy Product Managera.
- Poznają praktyczne sposoby na to, jak nie tylko reagować na potrzeby zespołu i organizacji, ale także jak proaktywnie kształtować strategie produktu i komunikować ich wartość, co zwiększa ich niezastąpioną rolę w firmie.
Czytaj mniej
Process
Eksperymenty w Scrum, czyli jak empiryzm i metoda naukowa napędzają efektywność.
W świecie Scruma, eksperymentowanie nie jest tylko dodatkiem – to podstawa empiryzmu, które kieruje nas ku ciągłemu uczeniu się i adaptacji.
Czytaj więcej
- Zrozumienie znaczenia podejścia empirycznego i metody naukowej w kontekście Scrum.
- Pozyskanie inspiracji do zastosowania tych metod w praktyce, na bazie konkretnych przykładów.
- Otrzymanie praktycznych wskazówek, jak implementować zasady eksperymentowania w swojej Organizacji, aby wspierać innowacyjność i rozwój.
Czytaj mniej
Scrum&Agile Toolkit
Scrum na Sterydach – Praktyki Kanbana.
Podczas wystąpienia powiem, jak połączyć Scruma z Kanbanem, aby znacząco wzmocnić efektywność zwinnych zespołów. Przekształcając standardowe praktyki w niezwykle potężne narzędzia do wytwarzania produktów.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Poznanie i zrozumienie Miar Przepływu (Throughput i Cycle Time) oraz ich znaczenia w zarządzaniu projektami.
- Możliwość zastosowania prognoz statystycznych: Symulacja Monte Carlo oraz Service Level Expectation.
- Poprawa efektywności outputu, czyli dostarczanie: szybciej, więcej oraz bardziej przewidywalnie.
Czytaj mniej
11:45 - 12:05
Product
Scrum to za mało – co jest ważne w tworzeniu produktu cyfrowego w podejściu "discovery"?
W moim wystąpieniu zagłębimy się w temat Scruma i jego stosunkowo ogólnikowego podejścia do produktu, skupiając się przede wszystkim na Backlogu Produktu, roli Product Ownera i maksymalizacji wartości produktu.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Zrozumienie różnic między podejściem "discovery" a tradycyjnym podejściem opartym na "stakeholderach".
- Poszerzenie świadomość na temat rozmowy zespołów produktowych z klientami.
- Praktyczne wskazówki, jak już następnego dnia można zacząć zmieniać sposób pracy, by zwiększyć efektywność i skuteczność w tworzeniu produktów.
Czytaj mniej
Process
Kilka sprawdzonych sposobów na destrukcję efektywności zespołu scrumowego.
W mojej prezentacji skupię się na przedstawieniu (anty)wzorców, które obniżają efektywność Zespołów Scrumowych, bazując na moich dotychczasowych doświadczeniach.
Czytaj więcej
Główna wartość dla uczestnika:
- Wzmożona świadomość dotycząca antywzorców, które mogą destabilizować efektywność zespołu, oraz umiejętność dostrzegania wczesnych sygnałów tych antywzorców.
- Przegląd praktycznych rozwiązań i metod zaradczych, które mogą być zastosowane w celu przeciwdziałania negatywnym praktykom.
- Uświadomienie sobie kluczowej roli Scruma w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów oraz zrozumienie, że Scrum nie jest uniwersalnym rozwiązaniem na każdą sytuację, co zachęca do refleksji nad odpowiednim wyborem.
Czytaj mniej
Scrum&Agile Toolkit
Narzędzia coachingowe przydatne w pracy z zespołem.
W tej prelekcji zamierzam zapoznać uczestników z trzema narzędziami coachingowymi, które nie tylko wykorzystywałem w mojej pracy jako coach biznesowy, ale które również z powodzeniem aplikuję w relacjach z zespołami, z którymi współpracuję.
Czytaj więcej
Uczestnicy prelekcji zyskają trzy główne korzyści:
- Poznanie nowych narzędzi coachingowych, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w coachingu biznesowym, ale również w pracy z zespołami.
- Zdobycie wiedzy na temat nowych metod radzenia sobie z wyzwaniami i problemami pojawiającymi się w zespole, co może prowadzić do ich skuteczniejszego rozwiązania.
- Możliwość zastosowania tych narzędzi do rozwiązania własnych problemów, co może przyczynić się do osobistego rozwoju i lepszego zrozumienia siebie oraz swojego otoczenia.
Czytaj mniej
12:05 - 12:25
Product
Od Product Ownera do Product Managera – (nie)długa podróż.
W mojej prelekcji podzielę się doświadczeniem związanych z przejściem z roli Product Ownera do Product Managera, które miało miejsce w naszej organizacji rok temu.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Wymiana doświadczeń z procesu transformacji roli Product Ownera w Product Managera w ramach dużej organizacji.
- Przedstawienie ścieżki rozwoju dla Product Ownerów poszukujących możliwości rozwoju, w tym omówienie programu "PM Essentials" stworzonego specjalnie na potrzeby tej zmiany.
- Wspieranie i rozwój społeczności Product Managerów, co jest kluczowe dla efektywnej wymiany wiedzy i doświadczeń w tej nowej roli.
Czytaj mniej
Process
Wizja osobista w pracy Scrum Mastera – jak ją odkryć i dlaczego jest ważna?
W tej prelekcji opowiem o mojej osobistej podróży zawodowej w jednej z firm, która z początkowego zachwytu nad kulturą i działaniem organizacji, przerodziła się w szereg wyzwań związanych ze zmieniającym się środowiskiem pracy.
Czytaj więcej
Podczas prezentacji chciałbym przedstawić moje odpowiedzi na te pytania i podzielić się trudnościami napotkanymi podczas tej podróży. Chcę, aby było to wystąpienie głęboko osobiste i szczere, z nadzieją, że będzie dla Was źródłem inspiracji.
Uczestnicy wystąpienia mogą spodziewać się trzech głównych wartości:
- Zrozumienie znaczenia zdefiniowania i zapisania osobistej misji w Organizacji.
- Omówienie relacji między osobistą misją a oczekiwaniami organizacji, celami zespołu oraz zadaniami, które na nas spoczywają.
- Podzielenie się osobistym doświadczeniem utraty i ponownego odnalezienia sensu pracy, w kontekście roli agenta zmiany.
Czytaj mniej
Scrum&Agile Toolkit
Historyjki użytkowników – jak Scrum Masterzy, jako liderzy, mogą wykorzystać to proste narzędzie, aby zwiększyć swój wpływ na rozwój zespołu.
W trakcie tej prelekcji odkryjemy, jak historyjki użytkownika, zazwyczaj stosowane w procesie rozwoju oprogramowania, mogą służyć Scrum Masterom do klarownego definiowania, prezentowania oraz weryfikowania efektywności ich działań w zespole.
Czytaj więcej
Uczestnicy wykładu zyskają następujące wartości:
- Zrozumienie, jak wykorzystać historyjki użytkownika do definiowania i walidacji wpływu celów lidera na zespół, co jest zarówno proste, jak i skuteczne.
- Świadomość, że działania związane z poprawą efektywności zespołu mogą być komunikowane wszystkim zainteresowanym w przystępny sposób.
- Wiedza, że narzędzia tradycyjnie kojarzone z rozwojem produktów mogą być efektywnie używane przez liderów do zwiększenia ich wpływu i efektywności działania.
Czytaj mniej
12:25 - 12:45
Product
Nie ma jednej recepty na dobry design.
W trakcie mojej prelekcji poruszę temat różnic i zastosowań ról w dziedzinie projektowania, takich jak product designer oraz ux/ui designer, wyjaśniając, w jakich sytuacjach każda z tych specjalizacji najlepiej się sprawdzi.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Zrozumienie różnic w myśleniu między product design a ux/ui designem i jakie to ma implikacje dla budowania efektywnych zespołów projektowych.
- Wskazówki na temat typowych błędów popełnianych przez organizacje w procesie przejścia od startupu do scaleupu w kontekście projektowania, oraz jakie umiejętności design’owe są wówczas najbardziej wartościowe.
- Porady, jak radzić sobie z "długiem dzieciństwa", czyli problemami wynikającymi z decyzji projektowych podjętych na wczesnym etapie działalności startupu, które mogą hamować rozwój produktu w przyszłości.
Czytaj mniej
Process
Udrażniając flow: od teorii do konkretów i pierwszych kroków w Scrumowym zespole.
Podczas mojej prelekcji podejmę temat wchodzenia do już istniejących zespołów, które borykają się z trudnościami, takimi jak przeładowany backlog czy presja stakeholderów.
Czytaj więcej
Podczas wystąpienia uczestnicy zyskają wiedzę na temat trzech kluczowych obszarów:
- Jak zidentyfikować najpilniejsze problemy zespołu i Product Ownera, które powinny być adresowane na początku pracy nowego Scrum Mastera.
- Metoda mapowania systemu zależności i wyznaczenia punktów, od których warto rozpocząć zmiany w celu udrożnienia przepływu pracy.
- Strategia skupiania się na drobnych, lecz istotnych ulepszeniach, które mogą znacząco poprawić przepływ pracy i ogólną efektywność zespołu.
Czytaj mniej
Scrum&Agile Toolkit
Efekt Motyla w Organizacji: Jak dzisiejsze rozwiązania kształtują jutrzejsze problemy.
Podczas mojej prelekcji przybliżę uczestnikom podstawy Myślenia Systemowego – metody rozumienia złożonych problemów poprzez analizę wzajemnych relacji i zależności w systemach, z którymi pracujemy.
Czytaj więcej
Prezentacja dostarczy uczestnikom trzech głównych wartości:
- Zrozumienie, że dzisiejsze problemy często są wynikiem wczorajszych „rozwiązań” i jak to rozpoznanie może zmienić podejście do zarządzania i rozwiązywania problemów.
- Poznanie technik identyfikacji systemowych nieefektywności i metod wyboru usprawnień, które przynoszą korzyści na większą skalę.
- Wprowadzenie w świat Myślenia Systemowego jako kluczowej kompetencji w nowoczesnym przywództwie, umożliwiającej lepsze zrozumienie złożonych zależności i efektywniejsze zarządzanie organizacjami.
Czytaj mniej
12:45 - 13:15
Przerwa
Ownership
Scrum Stories
Leadership
13:15 - 13:35
Ownership
Dylemat Ownera – ile powinien kosztować mój produkt? Czyli jak w zwinny sposób zbudować cennik, który przekona Klienta (również wewnętrznego), a nam przyniesie komercyjny zysk!
W mojej prelekcji podzielę się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas wdrażania modelowych cenników dla produktów w British American Tobacco.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Nauczą się, jak budować efektywny model kosztowy produktu, uwzględniając potrzeby i oczekiwania klientów.
- Odkryją triki i metody, które pomogą przekonać klientów do akceptacji ceny, podkreślając wartość oferowanych produktów.
- Dowiedzą się, jak unikać najczęstszych błędów i pułapek przy projektowaniu cennika, co jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności i satysfakcji klienta.
Czytaj mniej
Mariusz Żołnowski, Global Head of Customer Platforms, British American Tobacco
Scrum Stories
Polowanie na Scrum Mastera! Poznaj 5 etapów dojrzałości firm w obszarze rekrutacji zwinnych liderów.
W mojej prelekcji skupię się na analizie tego, co sprawia, że niektóre firmy odnoszą sukces w przyciąganiu najlepszych specjalistów w dziedzinie zarządzania zwinnością – takich jak Scrum Masterzy, Product Ownerzy i managerowie z kompetencjami Agile.
Czytaj więcej
Prezentacja ta będzie miała na celu nie tylko podzielenie się wiedzą na temat procesów rekrutacyjnych, ale także dostarczenie wartości dla różnych grup odbiorców:
- Osoby zajmujące się rekrutacją otrzymają przewodnik po poziomach dojrzałości procesów rekrutacyjnych, co pozwoli im zidentyfikować miejsce swojej firmy w tym modelu oraz zainspiruje do dalszych działań ulepszających.
- Managerowie dowiedzą się, jak aktywnie i skutecznie uczestniczyć w procesach rekrutacyjnych, aby przyciągać najlepszych kandydatów.
- Scrum Masterzy, Product Ownerzy i entuzjaści Agile zrozumieją, jak identyfikować firmy, które prowadzą świadomą rekrutację oraz jak oceniać zwinność potencjalnych pracodawców i dopasowanie ich kluczowych wartości do własnych oczekiwań zawodowych.
Czytaj mniej
Leadership
Przywództwo w czasach hiper-zmienności.
W mojej prelekcji skoncentruję się na przedstawieniu kluczowych kompetencji, które są niezbędne dla przedsiębiorców, liderów i specjalistów działających w dynamicznie zmieniającym się świecie 3 dekady XXI wieku.
Czytaj więcej
Uczestnicy mojej prelekcji zyskają trzy główne wartości:
- Praktyczność - konkretny zestaw narzędzi i metod, które mogą zastosować, aby rozwijać poszukiwane kompetencje u siebie i w swoich zespołach.
- Dobre praktyki - sprawdzone podejścia do identyfikacji, rozwoju i utrzymania kluczowych umiejętności, które są istotne dla sukcesu w nowej dekadzie.
- Kryteria sukcesu - jasno określone wskaźniki, dzięki którym będą mogli ocenić postępy w rozwijaniu kompetencji i dostosować swoje strategie rozwoju do bieżących i przyszłych wyzwań.
Czytaj mniej
13:35 - 13:55
Ownership
Jak trwale zachęcić PO do wywiązania się ze swojej roli w zespole Scrum’owym? Sukcesy i porażki w Toyocie związane z zaangażowaniem PO w projekty.
W trakcie mojej prezentacji podzielę się unikalnymi doświadczeniami z pracy w Toyota Motor Manufacturing Poland, gdzie nasz mały zespół developerski, pracujący w ramach postępowania Scrum, współpracuje z wieloma Product Ownerami (PO) z różnych obszarów produkcyjnych i biurowych.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Poznają skuteczne metody wzmacniania zaangażowania PO, sprawdzone w naszej organizacji.
- Dowiedzą się, jakie podejścia do zwiększania zaangażowania PO nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
- Zrozumieją specyfikę wyzwań projektowych w środowisku produkcyjnym, co może się różnić od pracy w typowym zespole IT.
Czytaj mniej
Scrum Stories
Scrum Master spotyka C-Level; łączenie dwóch światów na przykładach.
W mojej prezentacji zajmę się rozbieżnościami pomiędzy światem zarządzania na najwyższym szczeblu a codziennością zespołów Scrumowych.
Czytaj więcej
Uczestnicy mojej prelekcji zyskają wiedzę na temat:
- Jak efektywnie prowadzić rozmowy z osobami na stanowiskach C-level i top managementu, podkreślając kluczowe obszary takiej komunikacji.
- Jakie kompetencje są niezbędne do wprowadzania zmian w organizacji i jak je rozwijać.
- Jakie konkretne działania warto podjąć, aby sprostać wyzwaniom rozmów na najwyższym szczeblu zarządzania, wszystko w celu zwiększenia efektywności pracy, produktu, organizacji oraz firmy.
Czytaj mniej
Leadership
Płaskoziemcy zarządzania - podstępni wrogowie zwinności.
W prezentacji skupię się na analizie wyzwań związanych z próbami wdrażania zwinnych metodologii w środowiskach IT, które nadal opierają się na tradycyjnych, hierarchicznych modelach zarządzania.
Czytaj więcej
Dodatkowo, omówię strategie, które Organizacje mogą przyjąć, aby przeciwdziałać procesom „zabijania zwinności”. Podkreślę znaczenie budowania kultury otwartości, zaufania oraz promowania autonomii zespołów. Zwrócę uwagę na rolę liderów, którzy powinni stać się mentorami wspierającymi rozwój i innowacyjność, zamiast ograniczać się do roli nadzorców projektów.
Prezentacja dostarczy uczestnikom trzech głównych wartości:
- Świadomość, jakie praktyki zarządcze są szkodliwe dla rozwoju zwinności i innowacyjności w organizacji.
- Praktyczne wskazówki, jak w praktyce wprowadzać zmiany wspierające otwartość, zaufanie i współpracę w zespole.
- Inspirację do przyjęcia roli lidera zwinności, który aktywnie wspiera zespół w jego rozwoju, promując jednocześnie kulturę innowacji.
Czytaj mniej
13:55- 14:15
Ownership
Dlaczego jednym się chce, a innym nie? Organizacje głodne i syte – prosperity i kryzysy.
W mojej prelekcji zanurzymy się w różnorodność środowisk organizacyjnych, rozpoznając te pełne energii i gotowe na ryzyko, a także te bardziej zachowawcze, niechętne do zmian.
Czytaj więcej
Główna wartość płynąca dla uczestnika wystąpienia:
- Zrozumienie modelu analizy organizacji według Greinera oraz koncepcji organizacji "głodnych" i "sytch" według Jarochowskiego, co pozwoli na lepszą orientację w dynamice różnych środowisk pracy.
- Przegląd efektywnych systemów motywacyjnych i analitycznych, które liderzy, Scrum Masterzy oraz Agile Coachowie mogą wykorzystać do zarządzania zespołami w różnych kontekstach organizacyjnych.
- Praktyczne wskazówki i narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami motywacyjnymi, niezależnie od tego, czy zespół przeżywa fazę "głodu" czy "sytości".
Czytaj mniej
Scrum Stories
Wywiad
Podczas sesji będziesz miał okazję usłyszeć bezpośrednio od CEO, o powodach i wyzwaniach wdrożenia Scrum w Organizacji.
Czytaj więcej
Czytaj mniej
Leadership
Usłysz, co mówi Twój proces: Klucze do skutecznego słuchania i interpretacji danych.
W mojej prelekcji zwrócę uwagę na umiejętność, która często jest pomijana w dyskusjach o liderach – umiejętność słuchania nie tylko ludzi, ale i procesów.
Czytaj więcej
Podczas wystąpienia uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wykorzystać Process Behavior Chart (Wykres Zachowania Procesu), narzędzie opracowane przez Waltera A. Shewharta i spopularyzowane przez Dr. Donalda J. Wheelera. Omówię, jak dzięki temu narzędziu można rozróżnić ważne sygnały od tła informacyjnego, co pozwala na skuteczniejsze zarządzanie i podejmowanie decyzji opartych na danych. Nawiążę również do teorii Edwardsa Deminga, która podkreśla ryzyko wynikające ze złej interpretacji sygnałów i pomoże uczestnikom zrozumieć, jak nie dać się zwieść chwilowym fluktuacjom, koncentrując się na prawdziwych, istotnych zmianach w procesach.
Uczestnicy mojej prelekcji zyskają trzy główne wartości:
- Poznają, jak mogą zastosować Process Behavior Chart do analizy i zrozumienia procesów w swojej organizacji.
- Nauczą się odróżniać istotne sygnały od szumu informacyjnego, co zwiększy skuteczność ich działań i decyzji.
- Otrzymają narzędzie umożliwiające lepszą interpretację danych, co pozwoli na bardziej świadome i efektywne zarządzanie procesami.
Czytaj mniej
Warsztat: Jak i po co wizualizować dynamikę zespołu? 3 modele z Analizy Transakcyjnej w służbie efektywności Zespołu Scrumowego.
W tej prelekcji podzielę się moimi doświadczeniami w zakresie wykorzystywania wizualizacji jako kluczowego narzędzia w pracy Agile Coacha oraz lidera zespołu.
Czytaj więcej
Podczas warsztatów uczestnicy zyskają:
- Zrozumienie jak wykorzystać modele z Analizy Transakcyjnej do wizualizacji dynamiki zespołu.
- Umiejętność zastosowania wizualizacji do analizy aktualnych wyzwań w zarządzaniu lub pracy z zespołem.
- Przykłady zastosowania wizualizacji w praktyce Agile Coachingu, wskazujące na konkretny wpływ tej techniki na wyniki zespołów i organizacji.
Czytaj mniej
14:15- 15:15
Lunch
Zwinność na falstarcie
15:15- 15:35
Scrum z kartonu. Jak rozpoznać sztuczną zwinność?
Ta prelekcja rzuca światło na powszechną praktykę stosowania Scruma w sposób powierzchowny, który oddala zespoły od prawdziwej zwinności. Skupię się na sygnałach ostrzegawczych takich jak duży dystans do użytkowników, trzymanie się sztywno predefiniowanych założeń i brak substancjalnych usprawnień, które wskazują na Scruma wykonywanego rytualnie, a nie efektywnie. Przedstawię praktyczne przykłady ilustrujące te pułapki oraz zaoferuję wskazówki, jak unikać pustej zwinności i naprawdę czerpać korzyści ze Scruma.
Czytaj więcej
- Inspirację do powrotu do podstawowych wartości i zasad zwinności.
- Możliwość autorefleksji dotyczącej własnych praktyk Scruma i ich wpływu na efektywność zespołu.
- Praktyczne porady na to, jak realnie poprawić zwinność swojego zespołu, unikając pułapek "Scruma z kartonu".
Czytaj mniej
15:35- 15:55
Po co komu kiepski Scrum Master?
W tej prelekcji zanurzymy się w obserwację rosnącej praktyki pracy zespołów Scrumowych bez angażowania Scrum Mastera. Czy można wciąż mówić o stosowaniu Scruma, gdy brakuje jednej z jego kluczowych ról? Odpowiemy na pytania dotyczące legalności i zgodności z „Przewodnikiem po Scrumie”, ale przede wszystkim skupimy się na praktycznych aspektach i wyzwaniach, jakie niesie taka sytuacja dla zespołów, samych Scrum Masterów oraz dla filozofii Scrum jako takiej. Przeanalizujemy, co zmiana ta oznacza w praktyce i jak można efektywnie funkcjonować w takim środowisku.
Czytaj więcej
- Zrozumienie, jak zespoły mogą radzić sobie bez obecności Scrum Mastera i jakie praktyki mogą zastąpić jego wsparcie.
- Świadomość ryzyk związanych z rolą Scrum Mastera oraz wskazówki, jak rozpoznawać sygnały wskazujące na zagrożenie dla tej pozycji.
- Porady dla Scrum Masterów, jak nie tylko dostarczać wartość dla zespołu i organizacji, ale także skutecznie komunikować tę wartość i udowadniać swoją niezastąpioną rolę.
Czytaj mniej
15:55- 16:15
Brutalna ocena efektywności Scrum Agile Mastera Coacha.
W tej prelekcji omówię kontrowersyjne i często niedoceniane aspekty oceny efektywności pracy w kontekście ról Scrum Mastera/Agile Coacha (SM/AC), budowania opisów stanowisk i podobnych zagadnień. Podzielę się przemyśleniami na temat, dlaczego konwencjonalne podejścia do oceny efektywności często zawodzą i jakie są tego konsekwencje. Wystąpienie to ma na celu rzucić światło na brutalną prawdę dotyczącą oceniania wyników pracy i zainspirować do głębszej refleksji nad tym, jak możemy to robić lepiej.
Czytaj więcej
- Nowe spojrzenie na rolę SM/AC i ich wpływ na projekty.
- Wskazówki dotyczące obszarów, które wymagają rozwoju i uwagi.
- Zwiększenie samoświadomości w zakresie pełnionych funkcji i odpowiedzialności.
Czytaj mniej
16:15- 16:25
Wprowadzenie do Debaty Oksfordzkiej.
Tomasz Pawlak, Agile Coach, Scrum Master, Utture
16:25- 17:15
Debata Oksfordzka: Czy w nadchodzącej przyszłości ramy postępowania Scrum będą nadal dominować w Organizacjach?
Opis debaty:
W miarę jak świat Agile ewoluuje, pojawiają się pytania dotyczące przyszłości Scruma jako dominującego frameworka w organizacjach. Najnowsze raporty, takie jak State of Agile z 2022 roku, stawiają Scrum na czele stosowanych metodologii, jednakże już rok później uwaga skupia się bardziej na zwinnych podejściach z ciągłymi cyklami wydawniczymi i stopniowymi zmianami. W czasie debaty oksfordzkiej, dwie czteroosobowe drużyny zmierzą się, aby odpowiedzieć na pytanie o przyszłe miejsce Scruma w świecie zarządzania wytwarzaniem produktów.
Format debaty:
Debata będzie przeprowadzona zgodnie z klasycznymi zasadami oksfordzkimi. Uczestnicy będą mieli okazję obserwować retoryczne zmagania dwóch drużyn, gdzie każdy z uczestników otrzyma 4 minuty na spontaniczne przedstawienie swoich argumentów. Struktura wystąpień jest następująca:
1. Wprowadzenie do tematu: Pierwszy mówca każdej drużyny wprowadzi temat debaty, wyjaśni znaczenie tezy i nakreśli linię argumentacyjną swojej drużyny.
2. Prezentacja kluczowych argumentów: Drugie wystąpienia będą poświęcone na głębokie omówienie kluczowych argumentów przygotowanych przez drużyny. Skupienie na dogłębnej analizie będzie kluczowe.
3. Mowy kontrargumentacyjne: Trzecie przemówienia pozwolą każdej z drużyn na podważenie argumentów przeciwników, co jest kluczowym elementem strategii debaty.
4. Podsumowanie: Czwarte wystąpienia będą służyły do podsumowania debaty, wskazania na główne osie sporu i podkreślenia wagi przedstawionych argumentów.
Cel debaty:
Debata ma na celu nie tylko zrozumienie aktualnego miejsca Scruma w świecie zarządzania wytwarzaniem produktów, ale także przewidywanie jego przyszłości w obliczu szybko zmieniających się wymagań rynkowych i technologicznych. Uczestnicy zyskają wgląd w różne perspektywy i argumenty, co pozwoli im na lepsze zrozumienie, czego będziemy mogli spodziewać się w przyszłości.
Moderatorki:
Kinga Kuczyńska, Scrum Masterka, Egro Technology & Services
Zuzanna Konarska, Scrum Masterka, Egro Technology & Services
Warsztat: Specification by Example, czyli zmiana mindsetu.
Czy można jedną niewielką zmianą jednocześnie poprawić współpracę z biznesem, wzmocnić współpracę w zespole, obniżyć koszt testowania jednocześnie podnosząc jakość? Można!
Czytaj więcej
Najważniejsze wartości wynikające z udziału w Warsztacie:
- Zrozumienie czym jest Specification-by-example i jak może pomóc w lepszej współpracy z klientem.
- Zrozumienie jak użycie techniki 3Amigos wzmacnia współpracę w zespole.
- Zrozumienie jak połączyć SbE z BDD, aby obniżyć koszt testowania i podnieść jakość?
Czytaj mniej
DYREKTOR PROGRAMOWY
SCRUM SUMMIT 2024
Utture
KEYNOTE
SPEAKER
GOŚĆ
SPECJALNY
Allegro
#białko
Roche Polska
Ergo Technology & Services
Worksuite
Ascron
XTB SA
Plucky Rebels
Brand24
SmartRecruiters
Altkom Software
ING Hubs Poland
Reckitt Benckiser
Egro Technology & Services
Rebelsi.pl
Toyota Motor Manufacturing Poland
Demant
Kopalnia Biznesu
Nationale-Nederlanden
ProCognita
Danone
202 Procent
202 Procent
AgileToolkit.pl
ING Hubs